A csaphornyos vagy lécparketta a beépítése során igen érzékeny a környezet klímaviszonyaira és a ragasztóban lévő nedvességre. A 10-22 mm vastag parketták elsősorban ragasztással rögzíthetők megbízhatóan. Alapanyaguk szerint megkülönböztetünk nedvességre érzékeny és kevésbé érzékeny parkettákat. A kevésbé érzékeny fafajtákat, pl. a tölgy, az akác, csökkentett víztartalmú, gyorskötő ragasztóval ragaszthatjuk biztonságosan. Az anyagszükséglet általában 1200 g/m2, amit szintén fogas kenőlemezzel hordhatunk fel. Ennél a ragasztónál min. 72 órát várjunk a csiszolás-lakkozás megkezdéséig. Nedvességre érzékeny fafajta pl. a bükk, kőris, melyekhez oldószer tartalmú termékeket használhatunk, mellyel a parketta a fektetés után már 24 óra múlva csiszolható, lakkozható. Amennyiben valamilyen egzotikus fafajtát ragasztanánk, pl. tikkfát, bambusz parkettát, vagy szempont a gyors csiszolhatóság, akkor használjunk kétkomponensű poliuretán ragasztót, mellyel a burkolat 24 óra múlva csiszolható, lakkozható. Anyagszükséglete 1200-1500 g/m2.
A parketta lakkozása
Miután a parkettaburkolatot többször megcsiszolták, porszívóval vagy seprűvel alaposan portalanítani kell. Végül el lehet kezdeni a lakkozást, melyhez elsősorban vízalapú termékek használata javasolt.
Az első átkenés után a fából kiálló szálkákat egy köztes csiszolással le kell csiszolni. Ehhez használjon padlócsiszoló gépet vagy elektromos kézi csiszológépet. Használjon 100/120-as szemcseméretű csiszolópapírt!
A következő lakkréteg felvitele előtt a felületet ismét alaposan portalanítani kell. Ha nagyon ellenálló felületet szeretne létrehozni, javasoljuk a harmadik lakkréteget is. Alternatív módszer, hogy a parkettát olajjal vagy viasszal kezeljük.
A szalagparketta magas feldolgozottságú gyárilag lakkozott felületű padlóburkoló anyag. A parkettaelemek stabilitását három egymásra merőlegesen ragasztott réteg biztosítja. A szalagparkettát nem szükséges teljes felületen leragasztani, csak a csap – horony csatlakozásoknál kell a horonyba pontszerűen betöltött vízálló diszperziós ragasztóval rögzíteni. A ma divatos Laminált parkettánál is ugyanezt a technológiát kell követni, bár itt a ragasztót teljesen végig kell kenni a csap-horony kiképzésen.
A parketta ápolása
A lakkozás után két vagy három héttel kezdődhet a parketta ápolása. A parkettát tisztítsa puha ruhával, szőrkefével vagy porszívóval. Az alig látszó lépésnyomokat és a makacs szenynyeződéseket enyhén benedvesített ruhával kell felmosni. A?lakkozás selymes fényét hosszú távon a tisztítószer helyes választása biztosítja. A parketta tisztításának gyakoriságát az igénybevétel határozza meg. A termékek sokfélesége miatt minden esetben figyelembe kell venni a parkettagyártó utasításait, a ragasztóanyag gyártójának előírását és a tisztítószeren található leírást is.
A parkettacsiszolás
Az előre nem felületkezelt parkettát lerakás után csiszolni, lakkozni, olajjal vagy viasszal kell kezelni. A felületkezelés legyen az utolsó munkamozzanat, nehogy a kész parketta felülete megsérüljön. A lerakás és a csiszolás között legalább 24 órának el kell telnie és a ragasztóanyag száradási idejét is figyelembe kell venni. A szükséges átcsiszolások száma a rések nagyságától és gyakoriságától függ. A csiszolások gyakorisága határozza meg a csiszolópapír szemcseméretét is. Régi parketta esetén a csiszolások száma függ a szennyeződés mértékétől és az esetleg előforduló egyenetlenségektől is.